Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte Egzersiz

Hamileyken egzersiz yapmak denilince çoğu insanda çeşitli endişeler doğabiliyor. “Bebeğe veya anneye zarar gelir mi? Doğumu zorlaştırır mı?” gibi bir çok sorudan dolayı anne adayı endişelenerek egzersiz yapmaktan vazgeçebiliyor. Oysa ki egzersizin, hayatın çoğu noktasında olduğu gibi hamilelikte de vücuda katkısı çok.

Yazımızda hamilelikte yapılan egzersizin faydalarına ve anne adayının neler yapılabileceğine geçmeden önce hatırlatmak isterim ki, bazı özel durumlar hamilelik sürecinde egzersiz yapmamayı gerektirebilir. Mesela anne adayında kalp-damar tıkanıklığı, solunum, böbrek, yüksek tansiyon gibi sorunlar varsa egzersiz önerilmeyebilir. Bu açıdan her anne adayı, hamileyken egzersiz yapmaya başlamadan önce doktoruna danışmalıdır. Bir sorun yoksa, ortalama 3. ay bittikten sonra spora başlanması önerilir.

Normal durumlarda, hamilelikte yapılan düzenli sporun anne adayına hem hamilelikte, hem doğumda, hem de doğum sonrasında faydası var. Mesela bu faydaların arasında vücudunuzun dayanıklılığı ve kuvvetini arttırması ve daha az ödem oluşumu da var, bu da hamilelikle özdeşleştirilmiş sırt ve bel ağrılarınızı da azaltır. Hamilelikle özdeşleştirilmiş başka bir problem olan duygu çalkantılarıyla da başa çıkmanıza yardımcı olur, daha sağlıklı bir psikolojiniz olmasını sağlar. Bebeğiniz geldikten sonraki ilk aylarda alacağınız az uyku düşünülürse, hamilelikte yapılan egzersizin rahat uyku sağlaması da en önemli faydalardan sayılabilir. Ayrıca doğumda kullanacağınız kasları güçlendirerek doğumu kolaylaştırabilir. Doğum sonrasında da doğum kilolarını vermeye yardım eder.
Bu faydaları alabilmek için yapılan egzersiz de çok önemli. Düşebileceğiniz veya darbe alabileceğiniz egzersiz türleri, sizin ve bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabileceği için çoğunlukla önerilmez. Bu nedenle risk taşıyan judo, kickboxing, bisiklet, kayak gibi sporlar hamilelik sürecinde çoğunlukla tercih edilmez. Bunlar yerine yürüyüş, yüzme, aerobik ve yoga çoğunlukla önerilen egzersiz türleridir.

Elbette önerilen egzersizleri yaparken de anne adayının kendini zorlamaması gerekir. Egzersizinizin yoğunluğunu belirlemek için iyi bir yöntem, egzersizi yaparken biriyle zorlanmadan sohbet edebilmek olacaktır. Eğer konuşurken nefes nefese kalınıyorsa, bu anne adayının kendini fazla zorladığını gösterebilir. Böyle bir durumda egzersizi yavaşlatmak veya azaltmak faydalı olacaktır. Spor yaparken hatırlanması gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlardan bir kaç tanesi:
• Egzersize başlamadan önce ısınma ve yaptıktan sonra soğuma hareketleri yapmak
• Günlük olarak aktif olmak, yani her gün az da olsa yürüyüş yapmak;
• Bol su ve sıvı tüketmek
• Çok sıcak havalarda kendini zorlamamak
• Eğer bir egzersiz sınıfında iseniz koçunuzu hamile olduğunuza dair bilgilendirmek
• Baş dönmesi, baş ağrısı veya nefes almada zorlanma gibi anne adayını rahatsız eden bir durum olduğunda egzersizi durdurmak olarak listelenebilir.

Özetle egzersiz yapmak, anne adayı kendini zorlamadan yaptığı sürece, hamilelik sürecinde anneye çok yardımcı olabilecek bir aktivitedir. Endişelere kapılıp bunlardan faydalanmayı unutmamanızı öneririm!

Herkese sağlıklı günler dilerim!


Zeynep Deniz Atacan

 

Kaynaklar:
https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pregnancy-exercise/
https://www.bupa.co.uk/health-information/pregnancy/exercising-during-an...
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hamilelikte-spor-bedeni-ve...
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/gebelikte-egzersiz.html
http://www.hurriyetaile.com/hamilelik/hamilelikte-spor
https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/spor-hamilelikte-spor-yapmak-h...
https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1033956-hamilelikte-hangi-...