BU HATALARI YAPMAYIN!— b-fit | Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi
BU HATALARI YAPMAYIN!

BU HATALARI YAPMAYIN!

Küresel ısınma ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarında doğru beslenme önemli bir noktada yer alır. Vücudumuzun su ihtiyacı her zamankinden daha fazla olduğu için günde 3 litre su tüketmenin yanında hem kilo aldırmayacak hem de vücudumuzun direncini güçlü tutacak alışkanlıklarla bu sıcak havaların üstesinden gelmek çok kolay. İşte yaz aylarında dikkat etmeniz gereken 9 beslenme ipucu…

  1. Yeşil Yapraklı Sebzelerden Vazgeçmeyin

Vücut direncinizi artırmak için mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. Günde 4-5 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli. Özellikle yeşil renkli sebzeler folik asit, potasyum ve C vitamininden zengin olduğu için mutlaka tercih edilmeli.

  1. Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Kızartma ve kavurma gibi yağlı besinler yerine daha çok ızgara, fırında, buğulama yöntemleriyle yapılmış yiyecekler tüketin.

  1. Meyve Faydalıdır Ama…

“Sağlıklı besleneceğim” diye meyve tüketiminde aşırıya kaçmayın. Çünkü meyvenin içeriğindeki şeker miktarı hızlı kilo artışını beraberinde getirebilir. Tatlı tüketiminde hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya dondurma tüketmek daha doğru bir tercih. Ancak aşırıya kaçmayın.

  1. Susuz Olmaz!

Yaz aylarında sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli konu su tüketimi. Sıcaklıklarla birlikte vücuttan su atımı da artacağı için kilo başına 30 ml su tüketmeyi ihmal etmeyin. Günlük su tüketimini 2,5-3 litre civarında tutmak sağlık açısından oldukça önemli. Ayrıca egzersiz yaptığınızda da daha fazla su tüketmeye özen gösterin.

  1. Gazlı İçecekler Tüketmeyin

Sıvı ihtiyacının karşılanması ve serinlemek için suyun dışında süt, ayran, maden suyu, şekersiz limonata, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz. Gazlı içecekler, aşırı çay ve aşırı kahve tüketiminden kaçının.

  1. 4 Yapraklı Yonca Modeli

Sağlıklı beslenme için günlük beslenmenizde 4 yapraklı yonca modelini uygulayın. Bu yeterli ve dengeli beslenmenize yardımcı olur. 4 yapraklı yoncanızı 4 ana besin grubundan oluşturun. Her yaprak 1 besin grubudur. 1. grup süt grubu bu grubun içerisinde; süt, yoğurt, peynir, çökelek gibi süt ürünleri yer almaktadır. İkinci grupta et, balık tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, 3. grup sebze ve meyvelerden, 4. grup ise tahıl ve tahıl ürünlerinden oluşmaktadır.

  1. Doygunluğu Artırmak İçin…

Doygunluk hissi, yemek yendikten 15-20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu nedenle yavaş yavaş yemek yemeye özen gösterin. Yemek esnasında lokmalar arasında yemeğinize sık sık ara verin.

  1. Açık Büfeler Tehlikelidir

Açık büfeler sağlıklı beslenmeye engel olan handikaplardan biridir. Özellikle tatillerde açık büfe yemek sunan yerlerde fazla miktarda besin tüketmemeye özen gösterin. Farklı yemekler alsanız da toplamının 1 porsiyonu aşmamasına dikkat edin. Özellikle tabağınızın dolu görünmesi için salata ve sebze çeşitlerine daha fazla yer verin. Kızartma, kavurma ve hamurlu yemeklerden uzak durmaya çalışın. Fırında, ızgara yöntemiyle pişirilmiş yemeklere ağırlık verin. Bununla birlikte mayonez, krema, yağlı sos eklenmiş yiyecekleri tercih etmeyin veya miktarını çok sınırlı tutmaya çalışın.

  1. Bozuk Gıdalara Dikkat Edin
Gıda zehirlenmelerinden korunmak için hijyene önem verin. Yaz aylarında artan besin zehirlenmeleri çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın ağır seyrettiği durumlar da olabilir. Özellikle dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin. Çabuk bozulan potansiyel riskli besinleri (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletmeyin. Besinlerin satın alınması, hazırlanması ve pişirilmesi, saklanması aşamalarında hijyene dikkat edin.
Önceki makale SONBAHARDA NASIL BESLENMELİYİZ?
Sonraki makale YAZIN BESLENME !