SONBAHARDA NASIL BESLENMELİYİZ?— b-fit | Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi
SONBAHARDA NASIL BESLENMELİYİZ?

SONBAHARDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Sonbahar bir sıcak bir soğuk havasıyla, dökülen yapraklarıyla hem doğa hem insan için bir geçiş mevsimi. İnsan vücudunun yazdan kışa geçerken hazırlandığı sonbahar aylarında yapılması gereken en önemli şey, hiç kuşkusuz öncelikle beslenme düzeninde değişikliğe gitmek olmalı.  

Özellikle ani hava değişimleri ve kapalı ortamlarda daha fazla bulunulması nedeniyle sonbahar, gribin ve nezlenin de çok sık görüldüğü bir mevsim. İşte bu önemli faktörlerden dolayı sonbaharda yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli.  

Hastalıklara yol açan virüslere karşı vücut direncimizi artırmanın basit ama etkili önlemlerinin başında ise balık ve meyve, sebze tüketim alışkanlığı geliyor.  

Tabağınızı 4 Eşit Parçaya BölünKahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinizde tabağınızı hayali olarak 4 eşit parçaya bölün. Tabağınızda mutlaka et, tavuk, balık, hindi, yumurta gibi protein içeren bir bölüm, esmer ekmek veya bulgur gibi tahıl içeren bir bölüm (porsiyon kontrolü yapılarak), sebzeler ve süt, yoğurt, ayran üçlüsü gibi bir süt grubu bulunsun. Bu 4 grubun (protein, tahıl, sebze, süt grubu) her birine her öğünde yer verdiğiniz takdirde günlük beslenmenizde bir denge sağlamış ve gün içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini karşılamış olursunuz. 

Farklı Renklerde BesleninGün içinde farklı renkte sebze ve meyveler tüketmeye çalışın. Çünkü ne kadar çeşitli renk o kadar çeşitli besin öğesi, vitamin, mineral demek. Salgın halinde yayılan hastalıklarla başa çıkmak için vücudumuz sürekli bir savaş halinde. Tükettiğiniz sebze, meyvelerle aldığınız antioksidan vitamin, mineraller bu savaşta kendiniz için yapabileceğiniz en büyük katkıdır. Ne kadar farklı vitamin, mineral alırsanız bağışıklığınız o kadar güçlenir ve hastalıklara karşı o kadar dirayetli olursunuz. 

Kızartmalardan Uzak DurunKilo artışlarını önlenmek ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı pişirme tekniklerini kullanın. Vücut için fayda sağlamayan kızartmalar, fazladan yağ tüketmeye ve yanmış yağların vücuda alınıp kanserojen etki göstermesine sebebiyet verebiliyor. Kızartmalar yerine fırın, ızgara ve haşlama yöntemlerini tercih edin. 

Besinlerden Seratonin Takviyesi AlınKararan hava yüzünden kendinizi mutsuz hissediyorsanız muz, antep fıstığı, ceviz, fındık ve badem tüketin. Bunlar dolaylı olarak seratonin seviyenizi arttırıp mutlu hissetmenizi sağlayacak besinlerdir. Miktarına dikkat ederek ara öğünlerde tercih edebilirsiniz. 

Sonraki makale BU HATALARI YAPMAYIN!