Kırışıklık Önleme Planı— b-fit | Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi
Kırışıklık Önleme Planı

Kırışıklık Önleme Planı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun "İkinci Hayat" kitabından ...

Daha fazla domates ve domates ürünü tüketin: Domates ürünlerindeki likopenin güneş ışınlarının cilt yaşlandırıcı etkisini yüzde 20 – 40 oranında azalttığını gösteren çok sayıda araştırma var.

Antioksidan gücü zengin üç meyveye öncelik verin: Yüksek antioksidan içerikleri nedeniyle erik, üzüm ve elmanın beslenmede öncelik taşıması gereken meyveler olduğu belirtiliyor. Erikte proantosiyanidin, elmada kuversetin, üzümde ise resveratrol var ve bunlar dünyanın en güçlü antioksidanları arasında sayılıyor.

Omega – 3 zengini balıklardan daha çok yararlanın: Omega – 3 yağ asitlerinden EPA’nın güneş ışınlarına bağlı cilt hasarlarını azaltmada önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ülkemiz balıklarında da omega – 3 bol miktarda mevcut: Uskumru, hamsi, levrek bunlardan bazıları

Omega – 6 yağ asitlerinden destek alın: Bitkisel yağlarda (zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçeği yağı) bulunan omega – 6 yağ asitlerinin de cilt dostu olduklarını unutmayın. Ama fazla miktarın dost değil, düşman olabileceklerini de aklınızdan çıkarmayın.

Turunçgiller bakımından zengin bir besin planı yapın: Sadece portakal, greyfurt tüketmekle yetinmeyin. Turunç kabuğunda bulunan “d-limonene” isimli maddenin cilt dostu olduğu belirlendi. Özellikle cilt kanserine karşı ciddi bir koruyucu olan d-limonene’den yararlanmak için portakal veya turunç kabuklarıyla hazırlanmış reçellerden tüketin. Bu gruptaki meyvelerde antioksidan, C vitamini,  folik asit ve lutein boldur.

Yeşil ve siyah çaydan yararlanın: Özellikle yeşil çayın güçlü bir cilt dostu olduğu kuşkusuz. Yeşil ve siyah çaydaki (daha az etkilidir) bu güç, ihtiva ettikleri polifenollerle ilişkilidir. Özellikle kateşinler çok güçlü antioksidan cilt destekleridir.

Daha çok sebze tüketin: Sebzelerin de en renkli olanlarını ve tazelerini tüketin.

Ketentohumuyla tanışın: Ketentohumunda omega – 6 yağ asitlerinin bulunduğunu, bu ucuz ama etkili besinin cildiniz için de önemli bir destek olduğunu unutmayın.

Ceviz, badem ve fındığı unutmayın: yağlı tohumların tümü, E vitamini, kalsiyum, omega – 3 yağ asitleri cildiniz için de dost besinlerdir.

Kaynak: "İkinci Hayat" Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Önceki makale Sağlıklı bir diyet için 10 emir